Türkiye'nin en iyi okey oyun odaları ve sohbet sitesinde sizde yerinizi alın.
Hemen Giriş
Facebook İle Şifremi Unuttum Nickim Askıda
Okey İpucu


Okey Nedir

Okey nedir nasıl oynanır? Kim bulmuştur? Yüzyıllardır süre gelen Rummikub Ephraim Hertzano adında 1930'ların başlarında Filistin'e göç eden, Romanya doğumlu bir Yahudi tarafından bulunduğu bilinmektedir. Her ne kadar doğruluk payı bilinmese de ilk oyun setini evinin bahçesinde eliyle yaptığı söylenmektedir.  Çok fazla sayıda bu oyun Amerika'ya İsrail tarafından Amerika Birleşik Devletlerine ihraç edilmiştir. Sanırım o dönemde en çok ihraç edilen ülkeymiş.  Okey dört kişilik oynanabilen masa oyunudur. Tamamen keyif amaçlı oynanması tek tavsiyedir. Oynadıkça zevk alınan sanalda da oynanabilen oyundur. Peki ben bilmiyorum nasıl oynarım?

Okey nasıl oynanır?

Okey nedir? Okey nasıl oynanır? Hadi bunu biraz olsun anlatalım. Sitemize giriş yaptığınız zaman daha iyi anlayacaksınız. Eminim ki oynayarak daha iyi kavrayacaksınız. Ama yine de sizlere anlatmak istiyorum. Okey, dört kişi ile oynanabilen, oynarken keyifli dakikalar geçirebileceğiniz bir masa oyunudur. Oyun sırasında her oyuncuya dağıtılan dikdörtgen taşları vardır. Her kullanıcının yada oyuncunun ıstakasına dizilir.

Okey nasıl oynanır

Bu taşlar 1 den 13 e kadar olup, dört renkten oluşmaktadır. Bunlar kırmızı, yeşil, siyah, sarı. Okeyde iki sahte okey olmak üzere toplamda 106 taş ile oynanır. Oyun başlarken masada ki herkese 14 taş dağıtılır. Sadece bir kişide 15 taş bulunur. Bu 15 taşa sahip oyuncu ilk taşı atacak olandır. Taşlar dağıtılır dağıtılmaz taşlar ıstakaya dizilir. Ortadaki fazla taş açılır ve bir üst sayısı okey olarak kabul edilir. Yere açılan taşın bir üstü olan okey, kime geldiyse istenilen taşın yerine konulabilir. Yerdeki taşın aynısı kullanıcılardan birine geldiği durumda gösterge kabul edilir. El başlamadan gösterildiği takdirde diğer kullanıcıların sayı kaybetmesine neden olur.

Oyun, fazla taş alan oyuncunun elindeki işe yaramayan taşı koltuğunun altındaki oyuncuya atması ile başlar. Bu oyunda mantık oldukça basit. Yapmanız gereken aynı renkteki taşları sıralı bir şekilde ( kırmızı 1 2 3 ) dizilebilmek. Yada farklı renklerdeki taşları en az üç tane olmak şartı ile aynı rakamdan oluşturabilmek.

Elinde işe yaramayan taşı atarak başlayan arkadaşın taşı attığı kişiye gerekiyorsa atılan taş alınabilir. Lazım olmadığı durumda ortadan taş çekilerek oyun devam eder.

İki sahte taşın içinde bulunduğu oyunda ne işe yaradığını bilmek gerekir.

Sizlere biraz sahte okeyden bahsedelim

Oyun başında yere açtığımız sayının bir üstü okey kabul edilirken sadece o taşın yerine kullanabileceğiniz taş sahte okeydir. Birazda kurtarıcı rolü vardır.

Okey taşları nasıl dağıtılır?

Öncelikle taşlar karıştırılır. Üstü kapalı durumda 5er adet dizilir. Ardından zar atılarak okey bulunur ve taşlar sırayla dağıtılır. Okey açıldıktan sonra taşların dağıtımına başlanmaktadır.

Okey açılan sıradan sonraki sıradan alınarak ve 3 sıra atlayarak 1 sıra daha alınıp koltuğun altındaki arkadaşa verilmektedir. Daha sonra ilk alınan sıranın yanından alınarak dağıtma devam eder.

Tasları dağıtan arkadaşın ilk desteği verdiği arkadaş 15 taşa sahip olup oyuna ilk başlayan o olacaktır. Diğer üç arkadaşta 14 taş bulunur. Her el bitiminde taşlar bu şekilde dağıtılmaya devam eder.

Peki online olarak oynadığımız okey masalarında nasıl taş dağıtırız? En çok merak edilen konulardan sanırım bir tanesi.

Sanal okeyde taşlar otomatik olarak sistem tarafından 14 taş olarak verilmektedir. Online internet üzerinden oynanan okey oyununda sayı düşme olarak oynanabildiği gibi sayı düşme olmadan da her oyun bitiminden sonra sürekli yeni oyun otomatik olarak gelmektedir. Oynayacağınız oyun girdiğiniz masanın puanına göre şekillenir. Sistem her el bitiminde otomatik olarak dağıtır.

Gösterge nedir nasıl gösterilir?

Gösterge okey nedir? Okeyde nasıl yapılır? sorularına cevap arayan kullanıcılarımız için küçük bir detayla anlatmak istedik.

Oyun başladığı zaman elinizde ortada duran okey taşını belirten taşın aynısı gösterge olmaktadır. Oyun başlar başlamaz sıra size geldiğinde hiç bir işlem yapmadan elinizde olan göstergeyi ortada bulunan taşın üzerine vurarak gösterge yapmış olursunuz ve böylelikle puan kazanmış olursunuz.

Gösterge nedir nasıl gösterilir?

Oynanan oyunda gösterge puanı sizi rakibinizden bir sıfır öne geçirmiş olacaktır. Bu nedenle göstergede alınan bir puanı önemsemeden geçmeyin. Belki de sizi kazanmayı sunacak puan göstergeden gelecek puan olabilir. Çoğu okey sitesinde gösterge puanı 1 sayıldığı gibi bazı sitelerde bu puanlama 2 olarak değerlendiriliyor. Siteye göre değişkenlik gösterebilir. Bazı kullanıcılar göstergesiz okey oynamayı tercih ettikleri durumda masa ayarlarını o şekilde düzenleyebilir.

Okey bitişi nasıl yapılır?

Okey bitişi nasıl yapılır? Oyun nasıl biter? Bu sorularının cevabını merak ettiğinizi biliyorum. O yüzden makalemizin bundan sonrası kısmında biraz da oyunda el açmayla ilgili konuşacağız. Öncelikle ilk el dağıtımında per olma ihtimali yüksek olan taşları bir kenara koyalım.

Elindeki 14 taşı istenildiği gibi sıraya dizip lazım olmayan fazlalık taşı ortaya atmanızla oyun bitecektir. Oyun bitimi çifte, renkli, seri ve okey ile mümkündür. Peki ama nasıl?

Çifte okeye nasıl gidilir ve bitilir

Okeyde çifte nasıl gidilir yada çifte nasıl bitilir? İstediğiniz taşın bir diğer eşini bularak toplamda 7 çift taşın olması ile el açılabilir. Okeyde çifte gitmek istediğiniz durumda, yada var olan elini çifte dönüştürmek isteyen kullanıcılarımız aynı taştan aynı renkleri ıstakalarına biriktirmeleri gerekir.

Zaten taşlar dağıtıldığı durumda elinizin çifte gitme ihtimalini anlayacaksınız. Ancak çifte giderken rakiplerinizin attığı taşları iyi takip etmeniz gerekir. Çünkü elinizdeki taş rakibinize gitmiş olabilir.

7 adet aynı renk aynı taşlar dizildikten sonra eşi olmayan taş yere atılarak çifte bitilir. Koltuğunuzun altındaki rakibinize atmanız durumunda el bir tür daha dönecektir.

Cinque Terre

"Ben anlamadım nasıl çift?" diyen arkadaşlarımızın daha rahat anlamaları açısından bu durumu örneklendirelim. Misal kırmızı iki iki adet olduğunda bu çift sayılır. Elinizde kırmızı bir var diğer kırmızı biri beklemelisiniz. Kısacası aynı taş aynı renk. 

7 çiftle bittiğinin takdirde diğer kullanıcılardan daha fazla puan gitmektedir. Bu durum çifte gitmenin önemini bence gayet net açıklamaktadır. Elinizde okey var ise herhangi eşi olmayan taşın yerine konulabilir.

Elim cifte bitmiyor taşım gelmiyor diyorsanız çifte giderken normal olarak bitmek için elinizi bozabilirsiniz. Böylelikle kendinizi riske atmamış olursunuz.

Seri okey nasıl bitilir?

Seri okey oynamak kullanıcının pratikliğine, sitedeki oyunu kolaylaştırmak için yapılan tuşları kullanarak gerçekleşir.

Daha hızlı oynamak kullanıcıların canı sıkılmadan oyunu bitirebilmelerine yardımcı olur. Böylelikle masanızdan kaçan bir rakibiniz olmayacaktır. Sitemizde kaliteli zaman geçirmek için seri oynamak gerekebilir. Vakitlerinin her bir saniyesi değerli kullanıcılarımız için seri okey oynayalım seri bitelim diyoruz.

Bekleme yok bekletme hiç yok. Doyasıya sohbet doyasıya okey. Eğlenceli kaliteli okey sitelerinin en gözdesi. Gelip görmeye değer masalarımız, kullanıcılarımız ve site dizaynımız sizin için.

Kullanıcıların her zaman için rahat ve güvenilir bir şekilde sohbet edilmesi ve oyun oynaması için düzenlenmiş olan okey sitemizde çok daha anlamlı ve kaliteli zamanlar geçirebilirsiniz. İnsanların kendilerini güvende hissedip ve seviyeli bir ortamda sohbet ederken güzel zamanlar geçirmesi için kurulmuş seri okey sitemizde sizlerde artık en güzel zamanlarınızı yeni arkadaşlık kuracağınız kişiler ile geçirerek devam edebilirsiniz. Hem sohbet hem seri okey oynamak sizlere büyük haz bırakacaktır.

Renkli okey nasıl bitilir?

Okey oynarken oyunun renkli olup olmadığına taşlar dağıtılmadan dikkat edilmelidir. Masa oyunu olan okey renkli olarak nasıl oynanır sizlere birazcık onu anlatayım.

Okey oyununda masadaki okey taşının rengine göre oyunun renkli yada renksiz olduğu anlaşılır. Bu taşlar; Siyah ve Kırmızı olanlardır. Eğer ki okey taşımız kırmızı yada siyah ise oyun renklidir. Sarı yada mavi ise oyun renksizdir. Renkli okey oynayıp oynamadığınızı bu şekilde kolayca anlayabilirsiniz.

Tabi ki masa ayarlarından oyunu renksiz olarak ayarlarsanız bu durumun artık bir önemi kalmayacaktır. Yani okeyin rengi ne olursa olsun oyun renksiz olacaktır. Renksiz okey oyunların da genelde 2 puan düşürülür. Fakat okey ile oyunu açarsanız puan 4 olarak düşecektir.

Çift okeyle açtığımızı düşünürsek bu durumda 1 oyundan toplamda 8 puan düşecektir. Renkli okey oyunlarında ise bu durum 2 katı olarak düşecektir. Böylelikle normal açılırsa 4 puan, okeyle açılırsa 8 puan, çift okeyle açarsanız toplamda 16 puan düşerek oyunu 1 kerede de bitirebilirsiniz. Ne kadar keyifli değil mi? Oyunun bir elde bitmesi?

Eşli okey oyunu nedir

Bu oyunu 2 kişi ile oynamak mümkün değildir. Kesinlikle 4 kişi ile oynanmalıdır. 2 kişi rakip 2 kişi de eş olmak üzere oyuna başlanabilir. Oyuna başlamadan önce kişiler eşlerini seçer ve karşılıklı otururlar masalara.

Kahve Oyun üzerinden oynanan bu oyunu botlara karşıda eşli olarak oynayabilirsiniz. Fakat bu durumda puan alımı gerçekleşmeyecektir. Çünkü oyunu botlara karşı oynamak kimseye bir şey kazandırmayacaktır. Ama sohbet amaçlı açılan masada 2 kişi eşli olarak tek başlarına oynayabilirler. Zaten bu şekilde açılan masaların amacı oyun değil sohbettir.

Bu yüzden sistemimiz buna izin vermektedir. Okey oyunun bulunması sonucu zamanla gelişerek günümüze kadar gelmiştir. “eşli okey” ve “2 kişilik okey” gibi terimlerle Google üzerinden arama yapan kullanıcılar için sitemiz hizmetinizdedir.

Oyunu bilmek oynamak kadar basittir. En acemisi bile bu oyunu siteye girdiğinde öğreneceğinize emin olabilirsiniz. Peki Eşli Okey nasıl oynanır? Size birazda bundan bahsedelim.

Eşli okey nasıl oynanır

Eşli okey oynamak için size dört kişi lazım. Kesinlikle 2 yada 3 kişi ile oynanan bir oyun değildir.

Eşiniz ile istişare ederek oynayacağınız oyunun muhakkak size galibiyeti getirecektir. Siz oyun da bitemezseniz bile eşiniz bittiği takdirde sizde bitmiş sayılırsınız.

Sizden de puan düşmez. Aslında kazanma şansınızın yüksek olduğu oyun sistemidir. Kısacası eşinizi iyi seçmeniz yeterli olacaktır. Bence şansınızı eşli okey oynamaktan yana değerlendirin. Eşli okey hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen buradaki link'e tıklayarak bilgi edinin.

Eşli okeyde çifte nasıl gidilir?

Eşli okeyde çifte gitmek sonucunda bitmek varsa sizin için puan konusunda kat ve kat yükseltecektir. Nasıl mı? öncelikle eşli okeyde çifte gitmek için her taşın benzerine de sahip olmalısınız.

Toplamda birbirine benzer 7 taş gerekmektedir. 7 çift biriktirdiğiniz takdirde sitemizde bulunan Çifte git butonuna tıklamanız gerekir. Aksi takdirde oyun bitmez. Şu kullanıcı çifte gidiyor yazısı diğer kullanıcılara gider.

Elinizde kalan tek taşı ortaya atmanız ile eliniz çifte bitecektir. Masanız renksiz bir masa ise 4 eğer renkli bir masa ise 8 puan rakiplerinizden düşülmektedir.

Okey nasıl dönülür?

Kullanıcı 14 taşını per şeklinde dizip boşta olan taşının okey olması gerekir. Yani ortaya atılan taşı yere açılan taşın bir üst sayısı okey olmalıdır. Bu şekilde bir bitiş diğer kullanıcıların iki katı puan kaybetmesine neden olacaktır. Aslında oyununun çabuk bitmesine de neden olur.

Peki çifte Okey nasıl bitebilirim? Bu soru kullanıcının oldukça kafasını kurcalayabilir. Biraz olsun değinelim. Sizlerde belki böylelikle oyunu çabuk bitmek adına okey bitmek isteyebilirsiniz.

El bitiren oyuncunun elinde iki tane okey varsa ve bu okeylerden birini koltuğunun altındaki kullanıcıya atmışsa isterse eli bitirmeyip ikinci okeyi de atmaya çalışabilir. Bunun için; birinci okeyi yere bırakır ve tur dönmeye devam eder. İkinci okeyi de atabilecek duruma geldiğinde onu da destenin üzerine bırakır ve böylece çift okey atmış olur. Fakat öncelikle tur dön butonuna tıklamanız gerekir.

Eğer ikinci okeye dönerken başka bir oyuncu el bitirirse birinci okey de boşa gitmiş olur. Çift okey normal okeyin iki katı puan değerine sahiptir. Yani elin puan değerini 4’e katlar. Birinci Okey taşını attıktan sonra ikinciyi de atmak zorundadır. Tek okey ile Tur dönülmez. Tur dön dedikten sonra normal bir şekilde bitmek mümkün değildir.

Ölmek var dönmek yok :) Ya tur biteceksiniz yada bitmeden karşı tarafın bitişini izleyeceksiniz. O yüzden iyi hesap yapmalı ona göre de tur butonuna tıklamalısınız. Acele etmeden düşünerek oynamanız dahilinde oyun sizin olacaktır. Mutlak başarı sizindir.

Hiç bir yerde bulamayacağınız Okey taktikleri

Okey taktikleri ile hiç sıkılmadan oynadığımız okeyi daha zevkli bir hale getirebileceğinizi biliyor muydunuz? Kazanarak eğlenebilmeyi kim istemez. Kaybedilen oyunlardan zevk almak zaten mümkün değildir. Okey için şans oyunu deseler de birazda mantık içermektedir.

Okey oyununda acemilikten ustalaşmaya giden en hızlı yolu, sürekli ve farklı kişiler ile oynamaktan geçmektedir. Oynayacağınız her farklı oyuncudan değişik okey taktikleri öğrenebileceğiniz gibi, oynadığınız her oyun sizlerin tecrübe kazanmasına ve doğal olarak oyunda seviyenizin gelişmesine neden olacaktır.

Peki bizleri usta kimliğine büründürecek ne gibi taktikler uygulayabiliriz?

Değişebilen ve geleceğine inandığınız taşlar beklemelisiniz. Aslında en önemli taktik, atılan taşları iyi takip edebilme gerçeğidir. Okey birazda şans işidir. Ama elinizi sürekli değiştirerek oynamayı öğrenmelisiniz. Şansınız doğrultusunda oyunun akışına dikkat ederek devam etmelisiniz.

Bu akışa uygun taşlar seçmelisiniz ki, en kısa sürede bitmeyi başarabilirsiniz. Sürekli per değişimi size iyi gelebilir. Böylelikle sadece bir taşı bekleyerek zaman kaybetmeden elinizi açabilirsiniz.

Elinizi, atılan taşları çok iyi takip etmeniz gerekir. Okeyde taş takibi gerekli ve önemlidir. Eğer taşları iyi takip edemezseniz bunu başaramazsanız oyun sonuna kadar çıkmış bir taşı çekeceğiniz zannederek kaybedersiniz.

Taş takibini çok iyi yapabilmek için ise, sürekli okey oynayarak sağlayabilirsiniz. İdman gerekebilir. Bu maçta karşı takıma gol attıracak en etkin hamle taş takibidir.

Evet evet okey oynamak izlediğiniz futbol maçlarından farksız aslında. İyi takdikler, çalımlarla oyun takibi yapan takım gole ulaşıyor. Sizde rakibinizi şaşırtacak hamleler yaparak taşlarınızı takip ederek bu oyunu alabilirsiniz.

Karşı takıma bir gol atabilirsiniz. Oyuncunun sürekli maça çıkarak deneyim kazandığını da unutmayın. Bir kere kaybettim diye pes etmeyin.

Bu maçın sonunda galibiyete ulaşan kişinin siz olacağına inanın. Ama kendinize güvenin. Güven her şeyin başıdır aslında. Şansınız sizinle olsun. Istakanız okey ile dolsun demeyi unutmuyoruz. Biz sizlere inanıyoruz, güveniyoruz.

Okey oynamak, okeyde ustalaşmak için tüm bu yazılanları okumak yetmeyecektir. Bu nedenle sizleri bizimle beraber okey oynamaya davet ediyoruz.

Yapmanız gereken tek şey tamamen ücretsiz olan sitemize bedava nick / rumuz kaydı formumuzu doldurarak giriş yapmanız yeterli olacaktır. Acemi olabiliriz, usta sitelerde deneyim kazanabiliriz. Ohalde hadi. Hep birlikte okey oynamaya. Okeyde kaybederken kazanabilme ihtimalini unutmayın. Çekeceğiniz tek bir taş ile galip gelebilirsiniz. Ümidiniz, umudumuz olsun. Çektiğiniz acı değil okey olsun.

Faydalı bağlantılar